Trwa przebudowa linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka.  Powstają nowe tory, mosty, wiadukty i tunele

i

Autor: Piotr Hamarnik, PKP Polskie Linie Kolejowe SA Trwa przebudowa linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka. Powstają nowe tory, mosty, wiadukty i tunele

region

Trwa przebudowa linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka. Powstają nowe tory, mosty, wiadukty i tunele

2024-04-12 10:14

Coraz więcej zmian widać na linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka, która jest przebudowywana. Ekipy pracują aż w kilku miejscach. Roboty trwają nie tylko na torach, ale też na przejazdach drogowo-kolejowych oraz na wiaduktach.

W Nowym Sączu kolejowe ekipy pracują w rejonie ulicy Kolejowej, Zielonej, Tatrzańskiej, Wolskiej, Mickiewicza, Lenartowicza, Kościuszki, Szwedzkiej czy Starowiejskiej. Część tych ulic niestety jest zamknięta dla samochodów.

Podobne prace PKP PLK planuje też na ulicy Krakowskiej. Powstanie tam między innymi nowy wiadukt oraz przystanek kolejowy Nowy Sącz – Chełmiec. Dużo dzieje się też w okolicach Marcinkowic, gdzie powstaje nowy wiadukt oraz most drogowy i most kolejowy.

Podpisana jest też umowa na przebudowę kolejnego odcinka linii 104. Będzie to kawałek pomiędzy Klęczanami, a Limanową. Tory w dużej części poprowadzą tam nowym śladem, a pomiędzy miejscowościami Męcina i Mordarka powstanie tunel o długości ponad 3 kilometrów.

Co piliśmy w PRL-u? Quiz z napojów i trunków tamtych czasów

Pytanie 1 z 10
Jak mówiło się na wodę z saturatora?

Przebudowana trasa Chabówka – Nowy Sącz będzie częścią nowej linii kolejowej o nazwie „Podłęże – Piekiełko”, która region sądecki i podhalański połączy z Krakowem. Całość ma być gotowa przed 2030 rokiem. Po zakończeniu prac podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego ma trwać mniej niż 2 godziny, a z Krakowa do Nowego Sącza mniej niż godzinę.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!