Uwaga nad wodą.  Przypomina i radzi WOPR

i

Autor: Dariusz Ryś Uwaga nad wodą. Przypomina i radzi WOPR

Uwaga nad wodą. Przypominają ratownicy WOPR. O tragedię nie trudno!

2021-07-24 12:30

Ładna, słoneczna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do relaksu nad wodą. Warto jedna uważać, bo wystarczy chwila nieuwagi i nasz wypoczynek może zamienić się w koszmar.

Niestety policyjne statystki nie są optymistyczne. Z wyliczeń policjantów wynika, że woda zabiera komuś życie niemal każdego dnia.  Od 1 kwietnia w całym kraju utonęło już prawie 200 osób.    

Główne grzechy wypoczywających nad rzekami czy jeziorami, to przecenianie swoich umiejętności, brawura i lekceważenie zagrożenia. Dlatego nad wodę koniecznie trzeba zabrać nie tylko fajny humor, ale też dużo zdrowego rozsądku.

Korzystajmy tylko ze sprawnego technicznie sprzętu pływającego, na łódkach czy rowerkach wodnych zawsze zakładamy kamizelki ochronne. Do kąpieli wybierajmy tylko te miejsca, które są do tego wyznaczone. Unikajmy dzikich kąpielisk. Do wody nie wchodzimy też po alkoholu – mówi Dariusz Gerhardt szef Sądeckiego WOPR.

Mówi Dariusz Gerhardt szef Sądeckiego WOPR

Osoby, które będą potrzebowały pomocy nad wodą, mogą się kontaktować z numerem ratunkowym 112, albo ze specjalnym numerem WOPR 601 100 100, który jest dostępny z telefonów w sieciach komórkowych i stacjonarnych. Do komórki warto też wpisać lokalny numer Sądeckiego WOPR-u.

Nad Jeziorem Rożnowskim jesteśmy pod numerem 691- 609 -999. To najkrótsza i najszybsza droga do ratownika. Po sygnale od potrzebujących jesteśmy w stanie błyskawicznie dotrzeć na miejsce, praktycznie w każdy zakątek jeziora – dodaje Gerhardt

QUIZ. 77 rocznica Powstania Warszawskiego. Przekrojowy test wiedzy o bohaterach

Pytanie 1 z 20
O której godzinie wybuchło Powstanie Warszawskie?

Jeżeli nad wodę zabieramy dzieci, to oczy musimy mieć dookoła głowy, bo chwila naszej nieuwagi może skończyć się tragedią. Jeżeli na jeziorze zastanie nas burza czy deszcz, to jak najszybciej starajmy się dopłynąć do brzegu. Nie zawsze musi to być port, z którego wypłynęliśmy.

Pogoda w najbliższych dniach będzie zachęcać do wypoczynku nad wodą, bo będzie pogodnie i bardzo ciepło. Uwaga,  bo miejscami mogą się też pojawiać burze.  

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl