Pusty portfel

i

Autor: www.pixabay.com

Uważajmy podczas świątecznych zakupów! Ostrzega nowosądecka Policja

2023-03-31 8:01

Święta Wielkanocne coraz bliżej. Dla wielu z nas to czas gorączkowych zakupów i przygotowań. W codziennym pośpiechu możemy jednak stracić czujność i w konsekwencji paść ofiarą oszustów lub kieszonkowców – przypomina nowosądecka Policja. Mundurowi przypominają, żeby uważać w sklepach stacjonarnych, ale tez robiąc zakupy w sieci.

Policja z Nowego Sącza przypomina o bezpieczeństwie podczas zakupów

Ostatnie dni przedświątecznych przygotowań to gorączka zakupów. Przestępcy wykorzystują ten czas i liczą na nasze rozkojarzenie, presję czasu i chęć szybkiego załatwienia różnych spraw. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Najchętniej działają w dużych sklepach czy targowiskach, a kiedy chcemy zapłacić za zakupy, okazuje się z naszej torebki „zniknął” portfel. By uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji, musimy zachować podstawowe zasady ostrożności.

Gigantyczna palma wielkanocna w Nowym Sączu

Nigdy nie zostawiajmy portfeli czy telefonów komórkowych na sklepowych ladach, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilości gotówki. Mężczyźni nie powinni chować portfeli do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze z przodu, w zasięgu wzroku, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem – przypomina Justyna Basiaga z nowosądeckiej Policji.

Zakupy przez internet. Uważajmy na oszustów.

Robiąc zakupy przez internet, zachowajmy ostrożność, ponieważ nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Nie reagujmy na tzw. super okazje i nie poddawajmy się presji czasu. Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot, zwróćmy uwagę na sprzedającego – między innymi na to, jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp., oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z którego usług zamierzamy skorzystać. Zanim wpłacimy pieniądze na wskazane konto, rozważmy bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze. Pamiętajmy, że okres wzmożonych zakupów internetowych przed świętami wykorzystują również cyberoszuści. Podszywają się oni pod firmy kurierskie, rozsyłają fałszywe e-maile czy smsy, które często zawierają podejrzane linki, w które nie powinniśmy klikać.