XVII-wieczne figury z ołtarza Bazyliki można obejrzeć w Muzeum [ZDJĘCIA]

2021-12-17 11:54

To jedyna okazja do tego, żeby pochodzące z XVII wieku figury ołtarza głównego Bazyliki świętej Małgorzaty w Nowym Sączu zobaczyć z bliska. Część z nich można oglądać na wystawie w Domu Gotyckim.

Rzeźbami zajęli się konserwatorzy zabytków

Niektóre z nich stoją nawet 15 metrów nad ziemią i naprawdę ciężko dostrzec ich piękno. Teraz można przyjrzeć im się z bliska. Mowa o rzeźbach z ołtarza głównego Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Drewniane figury wróciły z pracowni konserwatorskiej i przez kilka tygodni można je oglądać w Domu Gotyckim.

Trwa remont bazyliki Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu

Jest to niespotykana okazja, żeby zobaczyć te figury z bliska. Warto zwrócić uwagę na figurę Matki Boskiej, jest ona największa z tych prezentowanych na wystawie. Można zobaczyć też figurę świętej Małgorzaty, która jest zamontowana najwyżej na ołtarzu. Wszystkie figury, które dało się zdemontować z ołtarza, przewieziono do pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Ponieważ ołtarz nie jest odrestaurowany, stąd pomysł, żeby figury pokazać na wystawie w Domu Gotyckim — mówi ksiądz Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii świętej Małgorzaty w Nowym Sączu.

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?

Bazylika w Nowym Sączu cały czas w remoncie

Wystawę w Domu Gotyckim można oglądać do 20 lutego 2022 roku. Tu warto dodać, że od roku trwa remont Bazyliki świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Do tej pory wymieniono dach kościoła, oczyszczono jedną z wież, a na jej kopule pojawiła się miedź. Prace równocześnie trwały w środku Bazyliki. Wiosną ma się zacząć renowacja drugiej wieży. Remont potrwa do końca 2022 roku.