Życie miasta

Aleja Sprawiedliwych powstała w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

2024-04-17 7:16

Nowy Sącz ma Aleję Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Taki skwer powstał przy ulicy Piotra Skargi. Aleja ma przypominać osoby, które podczas wojny pomagały Żydom w regionie sądeckim. Pierwsze drzewa już są posadzone, są też tabliczki z imionami i nazwiskami bohaterów. W przyszłości dołączą kolejne.

Nowy Sącz. Aleja Sprawiedliwych w centrum miasta

Kilka dni temu w Nowym Sączu odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia miejsca, które upamiętnia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy podczas II wojny światowej w mieście i regionie sądeckim ratowali ludność żydowską. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta taką aleję udało się stworzyć na skwerze przy ul. Piotra Skargi. Posadzono tam kilka drzew, w przyszłości będzie ich więcej. Miejsce stworzono na wzór Ogrodu Sprawiedliwych w Instytucie Yad Vashem, gdzie rośnie kilka tysięcy drzew przypominających o osobach, które ratowały Żydów podczas wojny.

Zabytkowy księgozbiór biblioteki w Nowym Sączu
Mówi Artur Franczak ze stowarzyszenia Sądecki Sztetl

Na terenie Sądecczyzny jest kilkanaście osób, które mają tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. W całej Polsce takich wyróżnionych jest ponad 7 tysięcy.