Beskidzki Festiwal Podróżników na Cyrli przyciągnął tłumy odwiedzających [ZDJĘCIA, AUDIO]

2022-10-09 13:00

Tak dużego zainteresowania organizatorzy się nie spodziewali. Tłumy turystów w ten weekend pojawiły się w schronisku na Cyrli w Beskidzie Sądeckim. Właśnie tam zorganizowano Beskidzki Festiwal Podróżników. Uczestnicy mogli wysłuchać blisko 20 prelekcji dotyczących różnych wypraw, ale też ciekawych miejsc, jakie odwiedzili prelegenci.

Cyrla w Beskidzie Sądeckim w weekend przyciągnęła turystów

W jednym miejscu można było się przenieść w różne zakątki świata. Wszystko to za sprawa prezentacji, jakie przygotowali podróżnicy goszczący na pierwszym Beskidzkim Festiwalu Podróżniczym na Cyrli w Beskidzie Sądeckim. Turyści, którzy odwiedzili schronisko, mogli posłuchać o wyprawach na Grenlandię, zdobywaniu alpejskich szczytów, odrywaniu bieszczadzkich szlaków czy samotnym przejściu drogą Świętego Jakuba. Na swoich prelekcjach podróżnicy podpowiadali i zachęcali do tego, żeby odwiedzać odkryte przez nich miejsca.

Opowiadałem o swoim projekcie podróżniczo – górskim, czyli o „Wulkanicznej koronie ziemi”, a konkretnie o Araracie w Turcji. Byłem tam rok temu w czerwcu. To jest bardzo przyjemna góra trekingowa. Nie ma żadnych elementów wspinaczkowych. Trudnością może być wysokość, bo Ararat ma ponad 5 tysięcy metrów nad poziomem morza. Zdecydowanie polecam odwiedzić to miejsce. Sam festiwal to fantastyczna impreza. Jest to dla mnie pierwszy festiwal, na którym wygłaszam prelekcję. Jestem bardzo związany z tą częścią Polski, bo pochodzę stąd. Beskid Sądecki to pierwsze miejsce, gdzie wychodziłem w góry jak miałem 5 lat – mówił Damian Gurba „Psycholog z wypiętrzonymi marzeniami”, który był jednym z prelegentów.

POSŁUCHAJ: uczestników i prelegentów Beskidzkiego Festiwali Podróżników
Sonda
Też lubicie polskie góry?

Warsztaty jogi na trawie obok schroniska na Cyrli

Poza prelekcjami podróżników festiwal był też okazją do tego, żeby poznać ofertę różnych firm branży turystycznej, nie zabrakło także warsztatów. Chętni mogli dowiedzieć się jak rozpalić ognisko, szybko rozłożyć namiot i jak przygotować miejsce pod niego, czy jaką kuchenkę turystyczną spakować do plecaka. Były również zajęcia jogi na trawie oraz wieczorne koncerty zespołów.

Pogoda nam się udała, turyści dopisali, cieszymy się, że tak licznie nas odwiedzali. Atmosfera była rewelacyjna. My od początku wskazywaliśmy Cyrlę na miejsce, gdzie ten festiwal chcemy zorganizować. Jest tu łatwe dojście z Rytra, czy dojazd samochodem terenowym, poza tym serdeczni i gościnni gospodarze – mówi jeden z organizatorów festiwalu Tomasz Wolnik.

Beskidzki Festiwal Podróżników na Cyrli zorganizowano po raz pierwszy.