Wystawa Bicepsy Sądecczyzny

i

Autor: Piotr Droździk, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Wystawa "Bicepsy Sądecczyzny"

„Bicepsy Sądecczyzny” - nowa wystawa w nowosądeckim muzeum

2021-10-04 14:00

Można tam bliżej poznać historię sportu na Sądecczyźnie i zobaczyć jakiego sprzętu dawniej używano do różnych dyscyplin. W nowosądeckim Muzeum Okręgowym otwarto nową wystawę „Bicepsy Sądecczyzny”. Co nas tam czeka?

Zobaczymy na niej między innymi dawne narty wraz z wiązaniami, rower na płozach, rękawice bokserskie, rakiety do tenisa, a także ciekawe wycinki z prasy. Ekspozycja ma przybliżyć historie przedwojennego sportu w naszym regionie. Poznamy tu nie tylko różne dyscypliny sportowe, jakie uprawiano na Sądecczyźnie w okresie międzywojennym, ale też historię klubów sportowych działających w mieście w tym czasie. Na wystawie są także prezentowane przedwojenne stroje sportowe.

Zlot zabytkowych pojazdów w Nowym Sączu

Są to rekonstrukcje, ponieważ ciężko jest dostać oryginalne stroje. Wykonane one zostały na podstawie archiwalnych fotografii. Jest na przykład strój żydowskiej drużyny piłkarskiej Makabi oraz strój Sandecji. W przygotowaniu wystawy wzięło udział wiele osób, za co serdecznie dziękuję. W planach mamy wydanie katalogu, który lada dzień zostanie wydrukowany — mówi kurator wystawy Anna Florek.

Eksponaty oraz materiały pokazywane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Archiwum Narodowego w Krakowie oddział w Nowym Sączu, Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników w Piwnicznej-Zdroju, PTTK im. Romana Nitribitta w Krynicy-Zdroju, Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu — Dom na Dołkach, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Nowym Sączu oraz kolekcji prywatnych.

Sonda
Korzystasz z oczyszczaczy powietrza?