Coraz większe zagrożenie w Polsce. Większość kraju świeci się na czerwono

i

Autor: canva/screen bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ Coraz większe zagrożenie w Polsce. Większość kraju świeci się na czerwono

Coraz większe zagrożenie w Polsce. Większość kraju świeci się na czerwono [MAPA]

2022-03-23 14:31

Pogoda za oknem od kilku dni zdecydowanie nas rozpieszcza. Słońce oraz wysokie temperatury zachęcają do spacerów. Jednak taka aura ma też swoje minusy. W Polsce rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. Większość kraju świeci się już na czerwono.

Choć piękna wiosenna pogoda cieszy i zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, to niestety niesie też ze sobą zagrożenie. Ostatnie mocne opady deszczu w Polsce mieliśmy 25 lutego. Dodajmy do tego zimę, która nie obfitowała w opady śniegu. Hydrolodzy z IMGW już ostrzegają, że mamy do czynienia z pierwszymi symptomami suszy meteorologicznej. Największy problem z suszą może wystąpić we wschodnich częściach Polski - w woj. lubelskim, częściowo podkarpackim, a także w części woj. mazowieckiego.

To jednak niejedyny problem. W Polsce rośnie też zagrożenie pożarowe w lasach. W środę praktycznie w całym kraju występowało duże zagrożenie pożarowe. Lepszą sytuację mamy jedynie na pomorzu i w części w woj. warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego oraz dolnośląskiego.

Zagrożenie przeciwpożarowe w Polsce

i

Autor: screen bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ Zagrożenie przeciwpożarowe w Polsce
Strażacy walczą z pożarami traw

Niepokojącą sytuację potwierdza też Państwowa Straż Pożarna.

W 2022 roku strażacy interweniowali 14435 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. Tylko w marcu odnotowano 12780 pożarów traw. Niestety, w wyniku pożarów sześć osób straciło życie a 33 odniosły obrażenia - podał rzecznik prasowy komendanta głównego PSP Karol Kierzkowski na TT.