Czwarta fala pandemii: rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń. Jest już rozporządzenie

i

Autor: Pixaby Czwarta fala pandemii: rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń. Jest już rozporządzenie

Czwarta fala pandemii: rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń. Jest już rozporządzenie

2021-09-28 12:58

Nowe obostrzenia w związku z czwartą falą pandemii koronawirusa. Rząd podjął decyzję w sprawie restrykcji. Jest już projekt rozporządzenia. Jakie obostrzenia w związku z czwartą falą pandemii? Na co musimy się przygotować? Sprawdźcie w naszym materiale.

Czwarta fala pandemii: rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń. Jest już rozporządzenie

Czwarta fala pandemii w Polsce nabiera na sile. We wtorek, 28 września w naszym kraju odnotowano dokładnie 975 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło też 29 osób. Minister zdrowia zaznaczył wcześniej, że jeśli liczba zachorowań przekroczy 1000 dziennie, to możemy spodziewać się nowych obostrzeń. Ta granica jest bliska przekroczenia. W związku z tym rząd podjął decyzję w sprawie NOWYCH OBOSTRZEŃ. Jest też już projekt rozporządzenia. Co z niego wynika?

ESKA Live: Smolasty z koncertem, jakiego jeszcze nie widzieliście!

Projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji, z informacją, że został już skierowany do podpisu premiera. Projekt zakłada m.in. przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego rozporządzenia.

Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzone mają być regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Projekt przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.

Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa – o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów – Przemyśl – Kijów.

Projekt zakłada ponadto zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. konwojowanych.

Regulacja ma wejść w życie z dniem 30 września 2021 r