Flisacy z Pienin zaczęli kolejny sezon na Dunajcu. Pierwsze łodzie już pływają

i

Autor: Darek Ryś Flisacy z Pienin zaczęli kolejny sezon na Dunajcu. Pierwsze łodzie już pływają

pieniny

Flisacy z Pienin zaczęli kolejny sezon na Dunajcu. Pierwsze łodzie już pływają

2024-04-06 11:34

Kolejny sezon turystyczny zaczęli flisacy z Pienin. Na początek na Dunajec wypłynęła tylko część drewnianych łodzi, bo około 50. Kolejne dołączą na początku maja. To już 192 sezon. W tym roku prace rozpoczęło 16 nowych flisaków.

Spływ zaczyna się w Sromowcach Kątach. Na turystów, którzy panoramę Pienin chcą podziwiać z drewnianej łodzi czekają dwie wodne trasy. Krótsza do Szczawnicy i dłuższa do Krościenka nad Dunajcem.

Trasa do Szczawnicy ma 18 kilometrów długości, a jej pokonanie zajmuje 2 godziny i 15 minut. Spływ do Krościenka jest o 5 kilometrów dłuższy i trwa około 2 godziny i 45 minut. Wszystko zależy od stanu wody.

Mówią flisacy Jan Regiec i Stanisław Migdał

Spływ Przełomem Dunajca Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje od 1934 roku. W sezonie turystycznym na spływie pracuje około 500 flisaków, którzy obsługują 250 tratw.

Pamiętasz, jak się nazywały te perełki PRL-u?

Pytanie 1 z 8
Ten fotel nazywał się?
Taki fotel nazywał się?

Jest to jedna z największych atrakcji Małopolski. W tamtym roku flisacy swoimi łodziami przewieźli ponad 270 tysięcy osób. Najwięcej w lipcu i sierpniu. Sezon potrwa do 30 października.

 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!