Kończy się remont Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

2022-07-29 11:07

Kończy się remont Bazyliki świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Prace trwały równo dwa lata. Był to pierwszy tak poważny remont od lat 70. ubiegłego wieku. Zmiany widać gołym okiem.

Poważny remont pełen niespodzianek

Prace rozpoczęły  się w wakacje 2020 roku. Przez ten czas wyremontowano cały kościół zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wymieniono dachówki nad prezbiterium, a na wieżach bazyliki zamontowano blachę miedzianą. Podczas remontu odkryto także krypty zlokalizowane pod kościołem, a na jednej z wież kapsułę czasu, w której były pamiątki z lat 50. ubiegłego wieku.

Trwa remont bazyliki Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu

Te zasadnicze prace są już na ukończeniu. Zdejmujemy rusztowanie z wieży południowej. Wyremontowana została elewacja zewnętrzna, więźba dachowa, wymieniono dachówki, środek został pomalowany, odnowiliśmy żyrandole. Co zasługuje na taką szczególną uwagę, to to, że na jednej z wież zostały odtworzone podobizny czterech ewangelistów i ornamenty kwiatowe. Prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków – mówi ksiądz Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty.

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?

Co z placem Kolegiackim?

Prace kosztowały około 5 milionów złotych. Większość pieniędzy udało się zdobyć z Unii Europejskiej. Ostatni remont kościoła odbył się w latach 70. ubiegłego wieku. W przyszłości remontu ma się doczekać plac Kolegiacki, którego nawierzchnia pokryta jest kostką, ta lata swojej świetności dawno ma za sobą. Jesienią parafia chce przygotować projekt remontu.