Łukasz Smółka jest nowym marszałkiem Małopolski

i

Autor: Biuro Prasowe UMWM Łukasz Smółka jest nowym marszałkiem Małopolski

region

Małopolska ma marszałka. To Łukasz Smółka. Tak postanowili radni

2024-07-05 9:30

Tym razem się udało. Po kilku próbach radni sejmiku województwa małopolskiego wybrali wreszcie marszałka. Został nim Łukasz Smółka, który przez ostatnie lata był wicemarszałkiem naszego województwa.

Wybór nie był łatwy.  Radni sejmiku marszałka próbowali wybrać 5 razy. Nie udawało się to, bo nie było zgody na kandydata, którego popierało PIS, czyli Łukasza Kmitę.  Także inni zgłaszani kandydaci nie dostawali wymaganej liczby głosów. Był to między innymi Krzysztof Klęczar czy Piotr Ćwik.

Przełomem okazała się sesja zwołana na czwartek, 4 lipca. Wtedy zgłoszono kandydaturę Łukasza Smółki, który zdobył poparcie większości radnych. Głosowało 39 radnych. Radni oddali 39 kart ważnych. Za kandydaturą Łukasza Smółki głosowało 22 radnych, przeciwko było 17 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zawsze jesteśmy jednością i razem jesteśmy silniejsi. Bardzo serdecznie dziękuję radnym województwa za zaufanie i liczę na owocną współpracę. Dziękuję również moim wyborcom, którzy zaufali mi w kwietniu, w ostatnich wyborach samorządowych - mówił marszałek Łukasz Smółka.

Quiz o jeziorach w Polsce. Znawcy rodzimej geografii zdobędą komplet punktów!

Pytanie 1 z 10
Na początek proste pytanie. Które polskie jezioro jest największe?

Na tej samej sesji wybrano też zarząd województwa. Wicemarszałkami będą Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, a członkami zarządu Marta Malec-Lech i Iwona Gibas.

Łukasz Smółka ma 42 lata, jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Od wielu lat jest związany z samorządem lokalnym, a także z ochotniczymi strażami pożarnymi.  Był między innymi szefem gabinetu ministra infrastruktury i budownictwa. Łukasz Smółka w ostatniej kadencji sejmiku był wicemarszałkiem województwa.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!