Jest decyzja w sprawie toru saneczkowego w Marcinkowicach

i

Autor: Maria Olszowska starostwo powiatowe w Nowym Sączu Jest decyzja w sprawie toru saneczkowego w Marcinkowicach

region

W Marcinkowicach nie będzie toru saneczkowego. Powstanie w innym miejscu!

2024-07-04 16:45

Nie w Marcinkowicach, ale w Piwnicznej Zdroju prawdopodobnie powstanie treningowy tor saneczkowy. Zmiana lokalizacji jest konieczna, bo okazało się, że w tej pierwszej miejscowości takiej trasy nie da się zbudować. Powodów jest kilka.

Wcześniejsze władze powiatu nowosądeckiego planowały, że tor saneczkowy powstanie w Marcinkowicach przy zespole szkół. Dziś wiadomo już, że budowa w tamtym miejscu jest niemożliwa z kilku powodów. Między innymi przez ograniczenia konserwatora zabytków, ale też przez ochronę przyrody.

Po dokładnym sprawdzeniu dokumentów i pozwoleń okazało się, że problemem są między innymi opóźnienia w przygotowaniu dokumentacji, a także sama lokalizacja toru.  Trasa miałaby się znajdować na terenie, dla którego wymagana jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, konserwator zabytków wydał odmowną decyzję co do koncepcji budowy konstrukcji na tym terenie ze względu na rosnące tam drzewa, które są pomnikami przyrody - mówi starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba

Mówią starosta Tadeusz Zaremba i burmistrz Piwnicznej Tomasz Michałowski

Nowe władze powiatu nie chcą zrezygnować z budowy toru oraz rządowych pieniędzy, które na takie prace udało się zdobyć. Dlatego postanowiono zmienić lokalizację.  Padło na Piwniczną Zdrój,  która ma odpowiedni teren pod budowę takiego właśnie toru.

Tor niewątpliwie podniósłby atrakcyjność naszej gminy. Działka świetnie nadaje się pod inwestycję. Nie jest objęta ochroną konserwatorską, ma odpowiednie nachylenie, nie znajduje się tam zbyt wiele drzew.  Jest też na tyle duża,  że może tam powstać niezbędna infrastruktura i parkingi – mówi burmistrz Piwnicznej Tomasz Michałowski.

Teraz do premiera będzie przesłana specjalna prośba o przesunięcie przyznanych pieniędzy na budowę toru z budżetu starostwa powiatowego w Nowym Sączu do urzędu miasta i gminy w Piwnicznej. Czasu nie ma jednak za dużo,  bo jeśli do 11 lipca nie zostanie rozpisany przetarg,  to przyznana promesa na 6 milionów złotych przepadnie.  

Najpopularniejsze związki polskich celebrytów. Dopasuj do pary

Pytanie 1 z 10
Z kim jest w związku Małgorzata Rozenek?

Budowa szkoleniowego toru saneczkowego może kosztować około 10 milionów złotych. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to całość będzie gotowa w 2026 roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!