Uwierzyła w ogromny spadek. Straciła pieniądze

i

Autor: KMP Nowy Sącz Uwierzyła w ogromny spadek. Straciła pieniądze

Miała dostać ogromny spadek, a straciła swoje oszczędności. Oszuści znowu zaatakowali

2023-02-01 14:00

Duże pieniądze straciła mieszkanka Sądecczyzny, która uwierzyła, że czeka na nią spadek. Wszystko zaczęło się od rozmowy w sieci na jednym z portali społecznościowych. Finał tej znajomości był jednak taki, że kobieta pozbyła się 4,5 tysiąca złotych.

Z mieszkanką Sądecczyzny za pośrednictwem popularnego portalu społecznościowego skontaktowała się osoba, która twierdziła, że nie ma nikogo bliskiego i chce podzielić się z nią swoim majątkiem. Zaoferowała spadek w wysokości 250 tysięcy euro. Był jednak jeden warunek, który obdarowana musiała spełnić.

Kobieta musiała jedynie zapłacić za wystawienie niezbędnych dokumentów i dopełnienie kilku formalności. Na numer konta wskazany przez rzekomego notariusza wpłaciła 4,5 tysiąca złotych. Kiedy kontakt z nieznajomym z Internetu nagle się urwał, kobieta zrozumiała, że obiecywane tysiące euro są fikcją i że padła ofiarą oszustów - mówi Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.

Przy tej okazji policja prosi o ostrożność, ale też przypomina jak działają oszuści.  W tym przypadku to tak zwane oszustwo nigeryjskie.

Cyberprzestępcy tworząc fikcyjne opowieści podają się na przykład za amerykańskich lekarzy czy żołnierzy stacjonujących w Syrii lub Iraku i proszą o odbiór paczki z dużą gotówką, po którą przyjadą. Ich historie opierają się również na odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy politycznego, wygraniu ogromnej kwoty pieniędzy czy dziedziczeniu ogromnej fortuny po zmarłym krewnym, o którego istnieniu powiadomił nas jego pełnomocnik.

QUIZ. Jakiego słowa to synonim? Nowy test dla mistrzów. Jest jeszcze trudniej

Pytanie 1 z 10
Oberżyna to...

Zawsze jednak,  aby dostać pieniądze musimy załatwić kilku formalności i opłacić różne należności, które w porównaniu z olbrzymią fortuną są bardzo małe.

By uniknąć nieprzyjemności i straty pieniędzy przede wszystkim powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet. Nigdy nie przekazujmy też takim osobom pieniędzy - przypomina Aneta Izworska

O każdej podejrzanej sytuacji i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję. Wystarczy dzwoniąc do najbliżej jednostki lub pod numer alarmowy 112.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!