Milicyjna Nysa i koksowniki na rynku w Nowym Sączu. Przypomniano wydarzenia ze stanu wojennego [ZDJĘCIA]

2021-12-13 12:06

To była nietypowa podróż w czasie 40 lat wstecz. Była milicyjna Nysa, koksowniki na Rynku i ZOMO na ulicach W Nowym Sączu grupa rekonstrukcyjna Polskiego Towarzystwa Historycznego przypomniała wydarzenia związane ze stanem wojennym.. Okazją do tego była 40 rocznica wprowadzenia do w Polsce

Inscenizacja na nowosądeckim Rynku

Niektóre wydarzenia związane ze stanem wojennym ze w Polsce będzie można było sobie przypomnieć w Nowym Sączu. W poniedziałek na Rynku odbyła się inscenizacja przygotowana przez członków Polskiego Towarzystwa Historycznego. Nie zabrakło samochodów z tamtego okresu oraz członków Towarzystwa w oryginalnych mundurach wojskowych i milicyjnych sprzed 40 lat.

Pociąg wolności pojechał z Nowego Sącza do Chabówki

Mamy pojazdy milicyjne z epoki jak Nysa,  duży Fiat. Jest koksownik, są też patrole milicji i Ludowego Wojska Polskiego – wyjaśnia Paweł Terebka z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu.

Sonda
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce była słuszna?

Stan wojenny w Polsce wprowadzono 40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Władzę w Polsce przejęło wojsko dowództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Staw wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. Szacuje się, że w trakcie stanu wojennego internowanych było ponad 10 tysięcy osób, zginęło około 40.