Na tanie mieszkania czynszowe stawia Stary Sącz.  Pierwsze bloki już rosną!

i

Autor: Darek Ryś Na tanie mieszkania czynszowe stawia Stary Sącz. Pierwsze bloki już rosną!

Stary Sącz

Na tanie mieszkania czynszowe stawia Stary Sącz. Pierwsze bloki już rosną!

2024-07-03 17:10

Kolejne mieszkania na wynajem powstaną w Małopolsce. Tym razem w Starym Sączu. Będą one przeznaczone dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub przez niskie dochody nie mogą starać się o kredyt hipoteczny.

W Starym Sączu spółka SIM Małopolska w ramach tak zwanej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zbuduje dwa bloki. Budynki powstaną przy ulicy Podegrodzkiej na osiedlu Słonecznym. W sumie znajdzie się w nich ponad 100 mieszkań, które gmina będzie mogła wynajmować. Budowa ma się zakończyć wiosną 2026 roku.

Czynsze w takich blokach nie będą wysokie, bo tereny pod budynki dają lokalne samorządy, które stają się udziałowcami spółki SIM Małopolska. Natomiast część pieniędzy na budowę wykłada Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Lokatorzy pokrywają 15 procent kosztów budowy. To średnio tysiąc złotych za każdy metr kwadratowy takiego mieszkania - wyjaśnia prezes zarządu spółki SIM Małopolska Michał Lysy

Mówią Michał Lysy szef SIM Małopolska i Jacek Lelek burmistrz Starego Sącza

Na większość mieszkań na wynajem, które powstają w Starym Sączu są już najemcy, ale kilkadziesiąt lokali jest jeszcze wolnych. W połowie lipca Stary Sącz ogłosi kolejny nabór. Dokumenty będzie można składać do połowy września.

Budowa bloków z mieszkaniami na wynajem w Starym Sączu będzie kosztować około 30 milionów złotych. Gmina już myśli o kolejnych dwóch takich blokach, w których też zaplanowano ponad 100 mieszkań na wynajem.

W całej Małopolsce spółka SIM Małopolska bloki z mieszkaniami pod wynajem buduje w 16 gminach. Między innymi w Starym Sączu, Rabce, Miechowie, Brzesku, Gorlicach czy Korzennej.  

W sumie do końca 2026 roku spółka SIM Małopolska chce zbudować ponad 850 mieszkań na wynajem. SIM Małopolska nie tylko buduje bloki, ale też później tymi budynkami będzie zarządzać.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!