Małopolska

Nietypowa estakada powstanie na drodze krajowej 28 w Kasinie Wielkiej. Prace ruszyły [ZDJĘCIA]

2024-04-17 10:21

Ruszył drugi etap prac na osuwisku w Kasinie Wielkiej na drodze krajowej nr 28. Specjalna maszyna wierci tam otwory o głębokości 20 metrów. Znajdą się w nich specjalne betonowe zbrojone słupy, które zatrzymają osuwisko i wzmocnią teren.

Kasina Wielka. Trwają prace przy zabezpieczaniu osuwiska

Ciężki sprzęt już pracuje w terenie. GDDKiA szacuje, że roboty potrwają około półtora miesiąca. Pale będą mieć 20 metrów długości, gdyż muszą zostać zakotwiczone w stabilnym podłożu znajdującym się pod płaszczyzną poślizgu osuwiska. To na nich — a nie, jak dotąd, na gruncie — będzie opierać się naprawiona droga. Będzie miało to formę estakady, której podpory będą przysypane ziemią. Do tej pory ekipy pracujące na osuwisku wzmocniły teren, żeby mógł się tam pojawić ciężki sprzęt. Ściągnięto również starą nawierzchnię jezdni i warstwę ziemi.

Centrum krwiodawstwa w Nowym Sączu

Kasina Wielka. Co się stało z drogą krajową nr 28?

Kiedy betonowe pale „estakady” będą gotowe, drogowcy zbudują na nich specjalny żelbetonowy ruszt, na którym zostanie odbudowana droga, którą zniszczyło osuwisko. Skarpa wzdłuż drogi ma zostać zabezpieczona specjalnymi metalowymi koszami wypełnionymi kamieniami. Taka konstrukcja ma ustabilizować teren. Pęknięcia na drodze krajowej 28 pojawiły się pod koniec maja zeszłego roku. Początkowo wprowadzono tam ruch wahadłowy, a kilka dni później ze względów bezpieczeństwa droga została całkowicie zamknięta. Raport specjalistów wykazał, że osuwisko sięga 12 metrów w głąb ziemi.