Życie miasta

Noc Muzeów w Nowym Sączu. Dołączyła do niej Galeria Marii Ritter [ZDJĘCIA]

2024-05-18 9:02

W miniony piątek, 17 maja w Nowym Sączu zorganizowano Noc Muzeów. Do tej ogólnopolskiej akcji dołączyło Muzeum Ziemi Sądeckiej, które zaprosiło mieszkańców miasta do Galerii Marii Ritter. Można było przenieść się w czasie do początków XX wieku.

Noc Muzeów w Nowym Sączu

Noc Muzeów to cykliczne wydarzenie organizowane co roku w muzeach w całej Polsce od 2003 roku. Jest ona okazją do zwiedzenia różnych ekspozycji. Od wielu lat przyłącza się do niej Muzeum Ziemi Sądeckiej. Tym razem muzealnicy zdecydowali się zaprosić sądeczan do Galerii Marii Ritter przy Rynku. To tu mieszkała słynna sądecka malarka, tu miała też swoją pracownię. Galeria Marii Ritter prezentuje stare wnętrza mieszczańskie z początku XX wieku.

Otwarcie sezonu w skansenie w Nowym Sączu

Muzealnicy przygotowali wiele atrakcji dla odwiedzających. Nie zabrakło warsztatów plastycznych dla dzieci, a dorośli mogli przymierzyć stroje z początków XX wieku. W trakcie Nocy Muzeów w Galerii Marii Ritter można było spotkać też przewodników, którzy opowiadali o samej malarce, jak i o eksponatach, które znajdują się w tej siedzibie Muzeum Ziemi Sądeckiej. Na koniec dla uczestników wystąpił zespół NIKI4 YOU - RB Trio, który nagrał płytę inspirowaną dziełami Nikifora.