Sp 3

i

Autor: Michał Rejduch Panele fotowoltaiczne na budynku SP 3

Nowy Sącz: Szkoła Podstawowa nr 3 korzysta z energii słonecznej

2021-11-17 7:52

Inne szkoły i miejskie placówki mogą brać przykład. Na dachu jednego z budynków Szkoły Podstawowej numer 3 zamontowano panele fotowoltaiczne. Dla samej szkoły takie rozwiązanie może oznaczać dużą oszczędność, bo na rachunki za prąd idzie miesięcznie po kilka tysięcy złotych.

Szkoła, która stawia na ekologię

Ma być taniej i bardziej ekologicznie. Na energię odnawialną postawiła Szkoła Podstawowa numer 3 z Nowego Sącza. Na dachu jednego ze szkolnych budynków zamontowano ponad 30 paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim rachunki za prąd będą niższe, a do powietrza trafi mniej zanieczyszczeń.

Fotowoltaika – jak mieć własny prąd ze Słońca?

Panele fotowoltaiczne w szkole, to jest genialne rozwiązanie. Ja liczę na to, że bardzo poprawi to budżet szkoły, bo rachunki za energię elektryczną są ogromne. Średnio miesięcznie szkoła płaci ponad 5 tysięcy złotych. Jeżeli uda się to zmniejszyć o 50, czy 70 procent, to jest to znacząca oszczędność dla szkoły, dla budżetu oświaty i miasta – wyjaśnia dyrektor szkoły Andrzej Haslinger.

Sonda
Czy zdecydowałbyś się na fotowoltaikę?

Fotowoltaika z budżetu obywatelskiego

Na pomysł zainstalowania paneli na szkole wpadli jej absolwenci, którzy po konsultacjach z dyrekcją projekt zgłosili do Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza. Projekt przeszedł i panele kilka dni temu zostały zainstalowane na jednym z budynków szkoły. Koszt paneli z montażem wyniósł blisko 67 tysięcy złotych. Tu warto dodać, że Szkoła Podstawowa numer 3 w Nowym Sączu jest pierwszą i na razie  jedną podstawówką w mieście, która wykorzystała tego typu nowinki technologiczne.