Nowy Sącz

Pożar zabytkowego kościoła na cmentarzu na Helenie. Straty są ogromne [ZDJĘCIA]

2024-06-16 18:16

Kilka zastępów Straży Pożarnej od wczesnego ranka gasi palący się zabytkowy drewniany kościół na cmentarzu w dzielnicy Helena w Nowym Sączu. Akcja rozpoczęła się około godziny 5 rano. W rozmowie z nami proboszcz parafii przyznaje, że straty są ogromne.

Nowy Sącz. Pożar zabytkowego kościoła św. Heleny

Strażacy do akcji używają specjalnego wozu z wysięgnikiem, gasząc kościół od góry. To dlatego, że dojazd do świątyni jest mocno utrudniony. Znajduje się ona na cmentarzu. Drewniany kościół wybudowano w drugiej połowie XVII, znajduje się on na Szlaku Architektury Drewnianej, który wytyczono w Małopolsce. Straty pożaru nie są na razie znane, podobnie jak jego przyczyny. W środku kościoła było wiele zabytków – między innymi  późnorenesansowo-barokowy ołtarz z obrazami pochodzącymi z XVI, XVII i XVIII wieku, a także dzieła renesansowe przedstawiające sceny ukrzyżowania i zmartwychwstania z około 1580 roku. Z wnętrza świątyni strażacy wynieśli między innymi tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, ołtarz główny i dwa ołtarze boczne oraz zabytkowe obrazy.

Na miejscu jest prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

— Pożar rozprzestrzeniał się w przestrzeni pomiędzy poszyciem dachowym a ociepleniem pod dachem, które stanowiły trociny. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Strażacy rozbierają deskowanie, które obija drewnianą konstrukcję ścian, i przelewają wodą trociny stanowiące ocieplenie, które się tlą — powiedział rzecznik nowosądeckiej straży pożarnej Paweł Motyka.

Nowy Sącz. Pożar kościoła św. Heleny. Ksiądz mówi o ogromnych startach

W rozmowie z nami ksiądz Stanisław Michalik, proboszcz parafii pw. św Heleny w Nowym Sączu przyznał, że straty po pożarze są ogromne, w dodatku spłonęły bezcenne, średniowieczne rzeźby. Póki co w planach jest odbudowa obiektu. Na razie wciąż jednak nie wiadomo, jaka była przyczyna pożaru.

— To są ogromne straty. Praktycznie nic nie udało się uratować z zabytkowych ołtarzy wewnątrz. Wartość trudno teraz przeliczyć. Konserwacja jednego takiego ołtarza wynosi ponad 40 tysięcy złotych. To były zabytkowe, średniowieczne rzeźby. Nie znamy jeszcze przyczyn pożaru. Czekamy na decyzję konserwatora zabytków co dalej. Będziemy chcieli odbudować świątynię — powiedział dziennikarzowi Radia Eska ksiądz Stanisław Michalik, proboszcz parafii pw. św Heleny.

Pożar zabytkowego kościoła na Helenie w Nowym Sączu. Kłęby dymów unosiły się nad obiektem:

Między synem a ojcem od dawna nie działo się dobrze. Kacper K. chciał zaszlachtować tatę
Listen on Spreaker.