Są pieniądze na stabilizację osuwisk. Między innymi w Piwnicznej Zdroju

i

Autor: Biuro prasowe MUW w Krakowie Są pieniądze na stabilizację osuwisk. Między innymi w Piwnicznej Zdroju

region

Są pieniądze na stabilizację osuwisk. Między innymi w Piwnicznej Zdroju

2024-05-22 17:00

Kolejne osuwiska w naszym regionie będą zabezpieczone. To dzięki dodatkowym pieniądzom, które na takie prace lokalnym samorządom przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rządowa pomoc trafiła między innymi do regionu sądeckiego.

Tym razem Małopolsce przypadło prawie 15 milionów złotych. Na pomoc może liczyć kilka lokalnych samorządów. To miasta, gminy, powiaty, ale też samorząd województwa małopolskiego.

Specjalne umowy, które gwarantują przyznanie rządowych pieniędzy z lokalnymi samorządowcami podpisał dziś w Krakowie wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Popękana droga i znak „Czynne osuwisko”. Dla każdego samorządowca to newralgiczny temat. Doskonale to rozumiem. W takich sytuacjach konieczne bywa odtworzenie zniszczonej infrastruktury drogowej. Zabezpieczenie osuwiska rozpoczyna się od przygotowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i projektowo-budowlanej. To konieczny wstęp do właściwych prac. Samorządy potrzebują wsparcia w tym zakresie. Dlatego zawnioskowałem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o dodatkowe środki dla Małopolski na stabilizację osuwisk - mówi wojewoda małopolski

Część lokalnych samorządów przyznaną pomoc przeznaczy na przygotowanie dokumentacji, a inne już na konkretne prace w terenie. Przy tej okazji w wielu miejscach będą też odbudowane drogi, które zjeżdżająca ziemia zniszczyła.

Prawie 50 tysięcy złotych z kasy MSWiA dostanie Piwniczna Zdrój w powiecie nowosądeckim. Pomoc będzie przeznaczona na przygotowanie dokumentacji geologiczno - inżynierskiej dla jednego z osuwisk, które uaktywniło się na terenie uzdrowiska.

Kto śpiewa "Statki na niebie", a kto "Nad przepaścią"? My podajemy tytuł, a Ty wykonawcę

Pytanie 1 z 10
Kto śpiewa piosenkę "Statki na niebie"?

Pieniądze na walkę z osuwiskami dostał także samorząd województwa małopolskiego. To 728 tysięcy złotych na zabezpieczenie osuwiska wraz z rozbudową drogi w miejscowości Bielanka w powiecie nowotarskim,  a także 144 tysiące na przygotowanie dokumentacji projektowo-budowlanej na zabezpieczenie osuwiska wraz z odbudową w miejscowości Bednarka w powicie gorlickim.

Samorząd powiatu limanowskiego dostanie 240 tysięcy złotych. Za te pieniądze będzie przygotowana dokumentacja projektowo-budowlana dla zabezpieczenia osuwiska razem z odbudową drogi powiatowej Kępanów -Tymbark w miejscowości Tymbark.

Środki, które przekazujemy samorządom, dają fundament pod działania prowadzące do sprawnego zabezpieczenia osuwisk i usunięcia ich skutków. Na te prace czekają przede wszystkim mieszkańcy terenów dotkniętych osuwiskowymi ruchami ziemi – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar

Umowy z kolejnymi samorządami będą podpisane w przyszłym tygodniu.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!