Sport

Sądeccy sportowcy i trenerzy nagrodzeni przez starostę [ZDJĘCIA]

2023-11-29 7:18

Sądeccy trenerzy i zawodnicy nagrodzeni przez starostę Marka Kwiatkowskiego. 18 osób związanych z różnymi dyscyplinami otrzymało nagrody finansowe. Wśród nich są między innymi kajakarze, kolarze, czy strzelcy sportowi.

Nowy Sącz. Nagrody dla sportowców i trenerów

Takie nagrody starosta nowosądecki przyznaje od kilku lat. Do tej pory trafiły one do blisko 50 sportowców i trenerów, którzy mogą się pochwalić wysokimi miejscami w zawodach i dużymi osiągnięciami w swoich dyscyplinach. W tym roku nagrody finansowe powędrowały do 18 osób. W latach 2019 – 2023 na takie nagrody zarząd powiatu przeznaczył ponad 160 tysięcy złotych.

Przytulisko dla książek w Nowym Sączu

Gratuluję wszystkim zawodnikom, którzy osiągają tak wspaniałe wyniki w różnych dyscyplinach sportowych i oczywiście trenerom, którzy też pracują na ten sukces – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Jestem dumy, że reprezentujecie Sądecczyznę i stajecie na podium! Podziwiam codzienny wysiłek, ciężką pracę i wyrzeczenia. Wiem, że osiągnięcie poziomu mistrzowskiego wymaga wielogodzinnych ćwiczeń i samodyscypliny. Jako władze powiatowe robimy wszystko, aby młodzież z naszych szkół mogła rozwijać sportowe pasje – mówił podczas wręczania nagród starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

W tym roku uhonorowani zostali:

Zawodnicy:

Wiktoria Bomba: członkini Kadry Narodowej Juniorów Młodszych do lat 17 w podnoszeniu ciężarów. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w kat. Młodzików i Juniorów młodszych. Jej sportowe największe osiągnięcia to: II miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (2022 i 2023), II miejsce Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS do lat 17 (2022 i 2023), II miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 15 (2021).

Agnieszka Skalniak-Sójka: członkini kadry narodowej w kolarstwie szosowym przygotowująca się do Igrzysk Olimpijskich – Paryż 2024. W roku 2022 wygrała 14 wyścigów z Kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Najbardziej prestiżowe wyniki to: Mistrzostwo Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz VII miejsce na Mistrzostwach Świata w Glasgow, czym zapewniła Polsce kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich – Paryż 2024.

Magdalena Polańska: wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym i górskim. W 2023 r. zwyciężyła w Wyścigu Tur de Pologne Junior oraz zdobyła tytuł Wicemistrzyni Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski w kat. Młodziczek. Została również najlepszą młodziczką w Polsce w kolarstwie szosowym (2023).

Grzegorz Hedwig: wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w slalomie kajakowym. Reprezentant Polski na Mistrzostw Europy i Świata Seniorów. W 2023 r. zajął 9 miejsce w Mistrzostwach Świata i wywalczył nominację na Igrzyska Olimpijskie - Paryż 2024 r.

Klaudia Zwolińska: utalentowana zawodniczka Klubu Sportowego „Start” w Nowym Sączu. Jest Wicemistrzynią Europy w kategorii kajaków i kanadyjek kobiet. W 2023 r. zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Świata i wywalczyła nominację dla Polski na Igrzyska Olimpijskie - Paryż 2024 r.

Dominika Hełmecka: utalentowana zawodniczka w strzelaniu sportowym. Indywidualnie zajęła I miejsce w Wojewódzkich Eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Strzeleckiego „O srebrne Muszkiety” (2023). Trenuje strzelanie na strzelnicy PCS w Marcinkowicach oraz LOK Nowy Sącz. Dominika jest uczennicą Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Aleksandra Smajdor: utalentowana biegaczka narciarska należąca do Klubu Sportowego „Jedność” Nowy Sącz. Narciarstwo uprawia od 2010 roku odnosząc wiele sukcesów. W 2023 r. zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.

Krzysztof Buchowicz: wszechstronny zawodnik, medalista Mistrzostw Polski i reprezentant Polski w kajakarstwie górskim, następnie kolarz górski i szosowy, a obecnie biegacz górski. Uczestnik Mistrzostw Świata w ultra maratonie wokół masywu Mount Blanc. Brał udział w biegu na 330 km „TOR330-TOR DES GEANTS, zajmując 100 miejsce na 1320 startujących, czym zapewnił sobie przepustkę do startu w 450 kilometrowym ultra maratonie TOR450-T OR DES GLACIERS biegnącym masywami włoskich lodowców (2024).

Michał Dudczak: lekkoatleta, biegacz górski, jest jednym z czołowych zawodników wśród seniorów w Polsce. W swym dorobku posiada wiele medali Mistrzostw Polski Juniorów w biegach górskich i przełajowych. W 2023 r. w Mistrzostwach Europy seniorów w Skurunningu zdobył 10 i 14 miejsce, a w Mistrzostwach Polski seniorów w 2023 r. wywalczył I miejsce.

Trenerzy:

Zbigniew Bobrowski: trener kajakarstwa górskiego, wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Polski, Europy i Świata, między innymi Grzegorza Hedwiga. Obecnie prowadzi grupę młodzików w Klubie Sportowym „Start” w Nowym Sączu.

Krzysztof Duda: aktywny działacz na rzecz sportu, piłki nożnej oraz szeroko rozumianej aktywności fizycznej. To animator i organizator wielu imprez sportowych w Powiecie Nowosądeckim. To także trener grup młodzików w Gminnym Ludowym Klubie Sportowym Zyndram Łącko. Zajmuje się także szkoleniem sportowym najmłodszych grup w UKS Gol Łącko.

Wojciech Mróz: trener piłki nożnej kobiet w UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna. Szkolone przez niego drużyny piłkarskie zdobyły III miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu U-17, natomiast drużyna seniorek wywalczyła V miejsce w Pucharze Polski kobiet w futsalu edycja 2022-2023. Pan Wojciech prowadzi również drużyny na szczeblu centralnym w rozgrywkach I ligi kobiet (seniorki) oraz Juniorki U-18.

Mariusz Jop: trener kadry narodowej juniorów i seniorów w saneczkarstwie naturalnym. Przygotowywał młodzież do udziału w Mistrzostwach Europy w tym sporcie. Jest też instruktorem ścianki wspinaczkowej, nauczycielem i osobą promującą sport w Powiecie Nowosądeckim.

Artur Mazur: działa na rzecz rozwoju sportu w Krynicy-Zdroju. Jest założycielem Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mineralni” w Krynicy-Zdroju. Pan Artur popularyzuje piłkę nożną wśród dzieci i młodzieży z terenu miast i wsi, stwarzając im warunki do osiągania mistrzostwa sportowego. Wielu wychowanków klubu to reprezentanci Polski Kadra U-15.

Piotr Bochniarz: jeden z założycieli Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mineralni” w Krynicy-Zdroju. Poprzez swoje działania zapewnia dzieciom i młodzieży dostęp do jak najlepszej bazy sportowej, zajęć z piłki nożnej oraz treningów ogólnorozwojowych i obozów sportowych. Wielu wychowanków klubu to reprezentanci Polski Kadra U-15.

Krystyna Żelazko: nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP w Krynicy-Zdroju. Szkolona przez nią młodzież osiąga wysokie wyniki w Szkolnym Współzawodnictwie Sportowym. Pani Krystyna jest też organizatorką wielu imprez sportowych na terenie Powiatu Nowosądeckiego.

Rafał Wańczyk: działa aktywnie na rzecz rozwoju sportu i piłki nożnej na Sądecczyźnie. W Ludowym Klubie Sportowym Zamczysko pełni funkcję kierownika drużyny seniorów. Jest założycielem Akademii Piłkarskiej Zamczysko w Marcinkowicach, gdzie zajmuje się szkoleniem najmłodszych grup piłkarzy. Trenowani przez niego zawodnicy prezentują wysoki poziom szkolenia i często kontynuują swoją karierę piłkarską w starszych grupach.

Zbigniew Tokarczyk: były zawodnik Ludowego Klubu Sportowego Poprad Rytro, a obecnie aktywny działacz sportowy promujący aktywność sportową i zdrowy styl życia. Jest współorganizatorem wielu imprez sportowych na Sądecczyźnie takich jak: Sądecka Dycha, Bieg Bejorów czy Festiwal Biegowy.

Starosta wręczył również dwa Złote Jabłka Sądeckie. Otrzymali je: Julia Dziedzic i Sławomir Szczpaniak.