Saperzy znowu w akcji!  Aż 60 niewybuchów znaleziono w gminie Chełmiec

i

Autor: KMP Nowy Sącz Saperzy znowu w akcji! Aż 60 niewybuchów znaleziono w gminie Chełmiec

region

Saperzy znowu w akcji! Aż 60 niewybuchów znaleziono w gminie Chełmiec

2024-06-20 11:23

Niebezpieczne znalezisko w gminie Chełmiec koło Nowego Sącza. Podczas prac ziemnych na jednej z prywatnych posesji operator koparki znalazł kilkadziesiąt niewybuchów. Na miejsce wezwano policjantów oraz saperów.

W pierwszej kolejności na miejsce skierowano pirotechnika z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, który ustalił, że niewybuchy to najprawdopodobniej pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II wojny światowej.

O niebezpiecznym znalezisku powiadomiono też saperów z 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa, którzy przyjechali do Chełmca i specjalistycznym urządzeniem sprawdzili teren.

Po sprawdzeniu wykopów okazało się, że w ziemi znajduje się w sumie 60 sztuk amunicji artyleryjskiej, która prawdopodobnie pochodzi z czasów II wojny światowej. Pociski miały długość od około 40 do 130 centymetrów. Saperzy podjęli niewypały i zabrali je do neutralizacji.

Quiz o OFF Festivalu. Sprawdź swoją wiedzę przed tegoroczną edycją imprezy

Pytanie 1 z 10
Ile edycji OFF Festivalu odbyło się w Mysłowicach?

Policja przypomina, że niewybuchy mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi, nadal mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi.

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu - przypomina Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.

W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!