To już koniec sezonu narciarskiego na Sądecczyźnie.  Czy było bezpiecznie?

i

Autor: GOPR Krynica To już koniec sezonu narciarskiego na Sądecczyźnie. Czy było bezpiecznie?

Region

To już koniec sezonu narciarskiego na Sądecczyźnie. Czy było bezpiecznie?

2024-03-29 15:46

To co dobre szybko się kończy. Do historii przeszedł też sezon narciarski na stokach w regionie sądeckim. Najdłużej, do czwartku 28 marca na nartach można było jeździć na Jaworzynie Krynickiej. W sumie w naszym regionie sezon trwał około 4-ech miesięcy.

W tym czasie na brak pracy nie narzekali ratownicy Krynickiej Grupy GOPR, którzy zabezpieczali kilka stoków narciarskich. Głównie w okolicach Krynicy i Muszyny. W sumie podczas 4 miesięcy górscy ratownicy pomogli 415 osobom. W większości byli to narciarze.

Już tradycyjnie najwięcej było urazów rąk i nóg. Nie brakowało też poważniejszych przypadków z urazami głowy, miednicy, klatki piersiowej i kręgosłupa. Prawie wszystkie osoby, którym pomagali ratownicy Krynickiej Grupy GOPR jeździły na nartach w kaskach. 

Quiz na Wielkanoc. Idealny na odpoczynek po świątecznym śniadaniu

Pytanie 1 z 12
Tradycja wykonywania baranków z masła pochodzi z...

Ratownicy krynickiej grupy GOPR pracowali nie tylko na stokach narciarskich, ale też na górskich szlakach w Beskidzie Sądecki i Niskim. W sumie w okresie zimowym górscy ratownicy z Krynicy z pomocą ruszali 81 razy.  Było 10 wypraw ratunkowych, 57 akcji i 14 interwencji. Pomocy w górach udzielono łącznie 84 osobom.

Teraz ratownicy Krynickiej Grupy GOPR przygotowują się do sezonu wiosenno – letniego. Ratownicy jak zwykle będą dyżurować w stałych bazach w Krynicy i Muszynie, ale też w kilku dodatkowych punktach sezonowych.

Turystom przypominamy, że wychodząc w góry warto w komórce zapisać numer telefonu do górskich ratowników. Ten numer to 601-100-300 lub 985.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!