Nie zostawiaj dzieci w rozgrzanym samochodzie! To może skończyć się tragicznie.

i

Autor: Darek Ryś Nie zostawiaj dzieci w rozgrzanym samochodzie! To może skończyć się tragicznie.

nowy sącz

Nie zostawiaj dzieci w rozgrzanym samochodzie! To może skończyć się tragicznie

2024-07-10 9:11

Kolejna tego lata fala upałów dotarła do naszego regionu. Bardzo ciepło będzie przez kilka najbliższych dni. Warto pamiętać, że taka pogoda może być bardzo niebezpieczna. Dlatego zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci, a także zwierząt.

Każdego roku, zwłaszcza latem, policjanci apelują, by pod żadnym pozorem nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę.

Upał powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by przez brak rozwagi mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie - mówi Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.

Jeśli policjanci stwierdzą, że dłuższe pozostawienie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu. Włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce.

W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie - dodaje Izworska.

Gdy ktoś bezmyślnie pozostawia w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę. Reagujmy. Wystarczy powiadomić policję lub inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

QUIZ. Jak dobrze znasz film „Seksmisja”? To pytania dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 10
1. Kto wcielił się w główną rolę, postać Maksa?

Pamiętajmy również, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. Za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia - przypomina Aneta Izworska.

Upalnie w naszym regionie będzie przez kilka najbliższych dni. Specjaliści z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że do soboty, 13 lipca do godziny 20:30 w naszym regionie będzie bardzo gorąco. Temperaturę maksymalną prognozuje się od 28 do 31, a nawet 33, 35°C.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!