Uważajmy na BLIK-owych oszustów

i

Autor: KMP Nowy Sącz Uważamy na BLIK-owych oszustów

Uwaga na oszustów

Wysłanie tego krótkiego kodu może nas sporo kosztować. Uwaga na BLIK-owych oszustów

2024-05-24 15:50

Oszuści nie rezygnują i na różne sposoby próbują wyłudzać od nas pieniądze. Najbardziej popularne metody to „na wnuczka” i „na policjanta”, ale nie tylko. Do policjantów coraz częściej zgłaszają się też osoby okradzione metodą „na BLIK-a”.

BLIK to specjalny kod, którym potwierdzamy płatności w sklepach, w sieci czy wypłaty z bankomatów. Do kradzieży pieniędzy złodzieje wykorzystują portale społecznościowe i komunikatory internetowe.

O tym, że przestępcy cały czas działają,  przekonał się ostatnio mieszkaniec powiatu nowosądeckiego. Mężczyzna stracił pieniądze przy okazji zakupów w sieci. Kwotę sprzedającemu przekazał za pomocą BLIK-a.

Niestety kod podał dwukrotnie, ponieważ rzekomo pierwsza transakcja została zablokowana i pieniądze nie dotarły do sprzedającej. Mężczyzna nie dostał ani sprzętu, ani zwrotu środków. Poszkodowany stracił 700 złotych – mówi Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.

Wiesz, co oznaczają te słowa? Nasi dziadkowie używali ich bardzo często

Pytanie 1 z 12
Udać się do rejenta, to znaczy skorzystać z usług...

Teraz policjanci próbują namierzyć oszusta. Przy tej okazji proszą też o ostrożność. Uważajmy podczas zakupów w sieci. Szczególnie w momencie płacenia za zamówiony towar.

Przypominamy, że transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego najlepiej nie udostępniać wygenerowanych kodów, osobom których nie znamy - dodaje Izworska.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!