Uwaga na oszustów. Wysyłają wiadomości SMS

i

Autor: KWP Kraków Uwaga na oszustów. Wysyłają wiadomości SMS

Na takie SMS lepiej nie reagować. Możemy stracić pieniądze. Ostrzega policja

2021-04-18 11:44

Oszuści nie rezygnują i wymyślają coraz nowsze metody, żeby wyłudzić od nas pieniądze. Jedną z najpopularniejszych ostatnio metod, stało się wysyłanie SMS-ów podszywających się pod jedną z firm kurierskich czy informowanie o tym, że nasza przesyłka została przechwycona przez służbę celną.

Oszuści informują potencjalnego klienta o tym, że wysyłana do niego przesyłka została zatrzymana przez służby celne i zachęcają do kliknięcia w  link w celu uzyskania szczegółowych informacji. Na przykład sprawdzenie miejsca, w którym znajduje się paczka. Tymczasem rzeczywistym celem kliknięcia w link czy pobrania aplikacji jest wyłudzenie danych do logowania do naszego banku, bądź zainstalowanie złośliwego oprogramowania i kradzież pieniędzy z konta bankowego.

Inną popularną metodą, którą stosują oszuści jest prowokowanie oddzwaniania na numer o wysokiej opłacie. Użytkownik oddzwania na numer widniejący w telefonie jako „nieodebrane połączenie”. W rzeczywistości wykonanie połączenia generuje bardzo wysokie koszty, gdyż z reguły „oddzwaniamy” na numer zagraniczny, dodatkowo płatny.

Sonda
Czy dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?

Policja przypomina, że oszuści bardzo często próbują wyłudzić od nas kody BLIK, które służą do płatności czy SMS-owe kody doładowujące. 

Pamiętajmy, że każdy z nas może paść ofiarą oszustów. Dlatego najlepiej rezygnować z usług co do których mamy podejrzenia, często zmieniać hasła do kont bankowych czy skrzynek mailowych, nie instalować aplikacji pochodzących z niepewnego źródła. Sposobem obrony przed oszustami jest także regularne nabywanie informacji związanych z metodami ich działania.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl