Bonaventura

Stary Sącz po raz jedenasty przyciągnął podróżników z całej Polski [ZDJĘCIA]

2023-04-01 15:29

Najciekawsze zakątki świata można poznać w jednym miejscu. W Starym Sączu trwa Festiwal Podróży i Przygody „Bonaventura”. Podróżnicy pokazują zdjęcia i filmy,  zabierając widzów w bardzo nietypowe miejsca, które odwiedzili.

Festiwal "Bonaventura" w Starym Sączu

Jak zwykle widzowie dopisali. Na widowni Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu można spotkać stałych bywalców Festiwalu Podróży i Przygody "Bonaventura". Impreza to przede wszystkim okazja do spotkań z ciekawymi podróżnikami, którzy odwiedzili różne zakątki świata. W trakcie swoich prelekcji opowiadają o nich, a także pokażą zdjęcia oraz filmy. Sporym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja, którą przygotowała Kaja Cyganik, która przez kilkanaście lat mieszkała w Kanadzie.

Akcja sprzątania brzegów Dunajca w Nowym Sączu

Kiedy przygotowywałam prezentacje przez miesiąc przeglądałam mnóstwo zdjęć. Było ich tysiące. Przeszłam przez 13 lat mojego życia na emigracji w Kanadzie. Wróciło dużo wspomnień. Ponieważ pracowałam w polsko – kanadyjskim biurze podróży dotarłam w miejsca, których zwykły turysta by nie zobaczył. Zobaczyłam różnorodność tego kraju i to chciałam pokazać w mojej prezentacji – mówi Kaja Cyganik

Stary Sącz. Filmy podróżnicze na "Bonaventurze"

W tym roku widzowie Bonaventury mogą obejrzeć również filmy o tematyce podróżniczej, które były nagradzane na festiwalach. Będzie im poświęcony niedzielny południowy blok. Dla wielu widzów prelekcje są inspiracją do tego, żeby odwiedzić nowe miejsca.

Bardzo mnie to cieszy, żeby mieć możliwość pokazania kultury, sposobność mówienia o tym co jest inne. Jeżeli ja jako osoba, która mówi o podróżach zainspiruje kogoś, to jest to wspaniała sprawa – mówi Piotr Wnuk, który wygłosił prelekcje na temat swoich podróż po Laosie.

Goście specjalni "Bonaventury"

Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą Barbara Prymakowska, która jest wielokrotną mistrzynią świata masters w biegach górskich. Ukończyła kilkadziesiąt maratonów oraz biegów górskich. Mimo swojego wieku jest osobą bardzo aktywną i łamie tym samym wszelkie stereotypy dotyczące seniorów. Drugim gościem będzie Tomasz Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor sześciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Na zakończenie festiwalu odbędzie się koncert muzyki fado w wykonaniu Portugalczyka Joao de Soussy. To w niedzielę wieczorem.